מירה ד"ר מולדאור פיק
מירה ד"ר מולדאור פיק
מלמדת שיטת לאבאן- הפסיכולוגיה של התנועה
מטרת השיעור הינה יצירת מודעות לשחקן ופיתוח מיומנות חדשות והקניית כלים חיוניים למקצוע באמצעות חשיפה ליסודות החבויים באישיות. זאת, באמצעות עקרונות שיטת לאבאן, כפי שפיתחתי במיוחד עבור שחקנים, מחד, והמגזר העסקי, מאידך.
באופן אוטומטי אנו נוטים לשחק תפקיד בחיי יומיום הקרוב ביותר לאישיות שלנו. בכך אנו מגבילים את טווח האפשרויות, שיכלו לעמוד מולנו. יסודות "חלשים" יותר, הנחבאים מאחורי היסודות החזקים אליהם אנו פונים תמיד, יכולים לאפשר לנו פנייה לתפקידים, שכלל לא ידענו, שאנו מסוגלים לשחק. השיטה מאפשרת לנו לגלות צבעים נוספים, שיש לנו, ולהעיז להשתמש בהם. הן בגוף, והן בקול. מודעות לא רק למה שנאמר אלא איך. לגבי התגובה: מה באמת עובר על המגיב מול מה שהוא אומר לנו...
מעבר לטיפול הרגיל באישיות השחקן ופיתוח מיומנויות באמצעות מונולוגים, השיטה נלמדת גם בעזרת "סצנריו". ב"סצנריו" השחקן לבדו הוא הכלי, המחזה והתפאורה של עצמו, כשבכל פעם הוא מוצא בעצמו צבע אחר, שלא תמיד השתמש בו. צבעים חדשים כאלה, יאפשרו לו להגיע לקשת תפקידים חדשה. שחקן מיומן בשיטה יוכל לגשת לתפקיד כשברשותו "ארגז כלים" ו"מפתח מוסיקלי" לשלל דמויות. בנוסף, תורגלת השיטה גם באמצעות עבודה על קטעים מהמחזאות הקלאסית והמודרנית, כדי לוודא אפשרות של "פריצת ליהוק" מעבר לסטריאוטיפ השגרתי, שכאן, מהווה רק את נקודת המוצא.
גולת הכותרת היא ניתוח היחס בין האישיות, הפעולה, והאופן בו אנו מנסים להסוות את המניע האמיתי שלנו. כמו בכל מחזה טוב החשוב ביותר בכל סצנה הוא הטקסט שלא נאמר בה...
פרטים אישיים
הערות וקורות חיים בעלת תואר BA במגמת בימוי מאוניברסיטת תל- אביב. מורה למשחק המתמחה בשפת גוף. עורכת דין עצמאית במשפט אזרחי וביטוח.
עבור לתוכן העמוד